Kapturek naszyjkowy i błona dopochwowa - czy są skutecznymi środkami antykoncepcyjnymi?
70 877 70 53 wew 124

Kapturek naszyjkowy i błona dopochwowa – czy są skutecznymi środkami antykoncepcyjnymi?

W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem skuteczności ochrony przed niechcianą ciążą przy stosowaniu kapturka naszyjkowego i błony dopochwowej

Wśród wielu środków antykoncepcyjnych dostępnych na rynku można dostać kapturek naszyjkowy i błonę dopochwową. Są to mechaniczne środki zapobiegające zajściu w ciąże, które przeznaczone są do stosowania przez kobiety. Błona dopochwowa zwana jest również diafragmą. Do niewątpliwych zalet obu wyżej wymienionych środków antykoncepcyjnych należy to, iż absolutnie nie ingerują one w gospodarkę hormonalną kobiety. Są one więc idealnymi metodami przeciwdziałającymi zajściu w ciąże dla osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej. W dalszej części artykułu przyjrzymy się zasadzie działania oraz omówimy skuteczność działania kapturka naszyjkowego i błony dopochwowej.

Oba środki antykoncepcyjne działają w podobny sposób co męskie prezerwatywy. Ich zasada działania opiera się na stwarzaniu mechanicznej bariery blokującej dostęp plemników partnera do dróg rodnych partnerki. Zakładane one są głęboko w pochwie w taki sposób, by zakrywały szczelnie wejście do szyjki macicy.

Kapturek naszyjkowy podobny jest do kapturka sklepieniowego. Do produkcji jego wykorzystuje się gumę lub silikon. Kształtem przypomina naparstek, choć jest nieco większy od niego. Kapturek sklepieniowy podobny jest z wyglądu do miseczki. Pomimo różnicy w wyglądzie oba mają to samo zadanie – zakryć szczelnie ujście do szyjki macicy. Kapturki naszyjkowe zakłada się na szyjkę macicy. Te bardziej płaskie w kształcie powinny zakrywać szyjkę macicy, ale też przylegać do ścianek pochwy. Zaletą kapturków naszyjkowych jest to, że można je stosować wielokrotnie. Większym problemem z nimi związanym jest ich zakup, bo tego typu antykoncepcja jest trudno dostępna na terenie naszego kraju. Nie należy on też do tanich środków antykoncepcyjnych. Jego koszt to około 300 złotych.

Błona dopochwowa zwana inaczej diafragmą jest środkiem antykoncepcyjnym z długą historią. Była ona dostępna zanim popularność zyskały antykoncepcyjne tabletki hormonalne. Diafragma zazwyczaj wykonana jest z gumy. W swoim kształcie przypomina półkulę. Jej krawędzie stanowi powlekany, metalowy pierścień, który jest podatny na zginanie. Taka budowa ma za zadanie ułatwienie wprowadzenia błony dopochwowej do pochwy i uniemożliwienie jej wypadnięcia. Posiada ona w swojej budowie zbiorniczek, który wypełniony jest środkiem plemnikobójczym. Jest to zazwyczaj żel. To rozwiązanie ma za zadanie podnieść skuteczność tej metody. Diafragmę produkuje się w różnych rozmiarach. Różnią się one średnicą pierścienia. W przeciwieństwie do kapturków naszyjkowych diafragmy są tanimi środkami antykoncepcyjnymi. Ich cena to kilkanaście złotych.

Oba środki antykoncepcyjne działają w podobny sposób. Mają one za zadanie uniemożliwienie dostania się nasienia do szyjki macicy, co rzecz jasna uniemożliwia zapłodnienie. Kapturki naszyjkowe i błony dopochwowe sprawiają, iż plemniki nie mają kontaktu z szyjką macicy. Jest ona jedyną drogą dla męskiego nasienia do komórki jajowej. Kapturek i błona po założeniu nie powinny sprawiać uczucia dyskomfortu dla kobiety. Jeżeli czujesz ich obecność oznacza to, że zostały one w zły sposób założone. Oba środki antykoncepcyjne różni jednak sposób ich umiejscowienia w pochwie.

Kapturek naszyjkowy jak sama nazwa wskazuje nakłada się na szyjkę macicy. Musi on ściśle do niej przylegać. Dlatego zaleca się pomoc lekarza ginekologa przy doborze tego środka antykoncepcji. Kapturki produkowane są w kilku rozmiarach. Ich wielkość dobiera się do budowy anatomicznej pochwy. Tak więc właściwy dobór kapturka zwiększa nam skuteczność antykoncepcji. Gdy ginekolog pomoże kobiecie dobrać właściwy dla niej kapturek to powinna się ona nauczyć jak go zakładać i zdejmować. Czynność ta nie jest łatwa i wymaga praktyki. Aby założyć prawidłowo kapturek należy go wsunąć do pochwy dnem do dołu. Do tego celu warto użyć palca wskazującego. Kapturek wpychamy palcem głęboko do pochwy, aż dotknie szyjki macicy. Wtedy należy tak poruszać palcem, aby nałożyć go na szyjkę macicy, tak aby ściśle do niej przywierał. Aby kapturek skutecznie ochronił przed zajściem w ciążę nie wolno go zdejmować wcześniej niż po ośmiu godzinach od stosunku. Lekarze zalecają trzymać go na szyjce nawet dłużej. W ten sposób unikniemy opóźnionego zapłodnienia. Charakterystyczną cechą kapturka jest to, że można go założyć nawet do sześciu godzin przed stosunkiem. Jeżeli kobieta odbywa kilka stosunków pod rząd powinna pomiędzy nimi użyć środka plemnikobójczego, oczywiście nie wyjmując kapturka z pochwy.

Podobnie jak z kapturkiem naszyjkowym, wybór wielkości błony dopochwowej należy pozostawić lekarzowi. Dobiera on odpowiednią średnicę dla nas. Zakładanie diafragmy należy poćwiczyć, bo nie jest ono łatwe. Błonę dopochwową należy założyć najpóźniej sześć godzin przed stosunkiem i powinna ona pozostawać na miejscu przez co najmniej sześć godzin po stosunku. Jeżeli stosunków jest kilka pod rząd nie należy jej zdejmować pomiędzy nimi, ale warto w tym czasie użyć środka plemnikobójczego. Ten środek antykoncepcyjny warto używać razem ze środkami plemnikobójczymi. Istnieje bowiem ryzyko, że diafragma nie będzie przylegać szczelnie do ścianek macicy i nie zablokuje ona drogi plemnikom do szyjki macicy. Prawidłowe ulokowanie błony dopochwowej wygląda trochę inaczej niż kapturka naszyjkowego. Najpierw nakładamy na diafragmę środek plemnikobójczy, a następnie wsuwamy ją do pochwy jednocześnie ściskając palcami pierścień. Wsuwamy go krawędzią w głąb pochwy. Pierścień powinien znaleźć się za szyjką macicy, a dokładniej tylna krawędź pierścienia. Przednia krawędź pierścienia powinna znaleźć się tuż za spojeniem łonowym. Gdy diafragma jest prawidłowo założona przez jej błonę powinno się czuć ujście szyjki macicy, które jest twarde. W ten sposób mamy pewność, że szyjka została całkowicie zakryta. Błonę dopochwową możemy stosować wielokrotnie. Możemy korzystać z niej przez nawet dwa lata. Warto jednak w międzyczasie sprawdzać czy wielkość pochwy nie uległa zmianie. Jeżeli się tak stało to należy dopasować nowy rozmiar błony. W tym aspekcie pomoże nam lekarz ginekolog.

Przy stosowaniu kapturków i błon ich skuteczność antykoncepcji jest zależna od prawidłowego stosowania. Aby antykoncepcja była skuteczna należy ściśle stosować się do zaleceń producenta. Takie podejście jest gwarancją ochrony przed ciążą. Zmniejszona skuteczność metody antykoncepcyjnej kapturka naszyjkowego jest spowodowana jego zsunięciem po założeniu na szyjkę macicy. Wskaźnik Pearla dla tej metody antykoncepcji to 4 do 20. Oznacza to, że nawet dwadzieścia kobiet na sto stosujących kapturek naszyjkowy zachodzi w ciążę. Kapturki naszyjkowe oprócz roli antykoncepcyjnej mają za zadanie zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre choroby. Należą do nich śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy, zapalenie narządów miednicy mniejszej, rzeżączka, rzęsistek oraz chlamydia. Tym samym chorobom zapobiega również błona dopochwowa. Diafragma ma współczynnik Pearla rzędu 6 do 16. Jej lepszy wskaźnik antykoncepcyjny spowodowany jest koniecznością stosowania środka plemnikobójczego jako zabezpieczenia wspomagającego. Skuteczność kapturka naszyjkowego i błony dopochwowej obniża stosowanie środków dopochwowych. Mogą one uszkodzić błonę. Do takich środków należą preparaty nawilżające czy środki stosowane na stany zapalne pochwy.

Oba omawiane w tym artykule środki antykoncepcyjne dedykowane są tylko i wyłącznie dla kobiet. Zaleca się je paniom, które nie mogą lub nie chcą używać tabletek antykoncepcyjnych hormonalnych. Kapturki dopochwowe zaleca się kobietom o słabych mięśniach pochwy oraz paniom, których anatomia charakteryzuje się złym ukształtowaniem spojenia łonowego, chorujących na nawracające zapalenie pęcherza moczowego oraz tych, które nie mogą stosować diafragmy. Kapturka naszyjkowgo nie powinny stosować panie, które przebyły kiedykolwiek zespół wstrząsu toksycznego oraz mają nadwrażliwość lub alergię na materiał, z którego zrobione są kapturki dopochwowe i błony dopochwowe. Nie zalecamy tej antykoncepcji paniom, które nie potrafią zakładać kapturków.

Błony dopochwowe mogą stosować nie wszystkie panie. Nie zaleca się stosowania diafragm kobietom, które mają wady wrodzone w obrębie pochwy oraz krocza, nawracające stany zapalne pochwy oraz układu moczowego. Dodatkowo odradza się stosowanie błony dopochwowej paniom, które są uczulone na materiał, z którego wykonana jest błona oraz przeżyły kiedyś zespół wstrząsu toksycznego. Są to te same przeciwwskazania, co przy kapturku dopochwowym.

Obie metody antykoncepcji mają wiele zalet, ale też i wad. Dlatego warto przemyśleć metodę antykoncepcji przed jej zastosowaniem.

Do zalet kapturków naszyjkowych i błon dopochwowych należą:

Brak ingerencji w gospodarkę hormonalną kobiety.
Brak ingerencji w cykl menstruacyjny.
Stosunek przy użyciu błony dopochwowej i kapturka naszyjkowego nie niszczy bliskości kochanków podczas zbliżenia. Błonę czy kapturek zakłada się na długo przed stosunkiem.
Minimalizują ryzyko zapadnięcia na choroby, takie jak neoplazja szyjki macicy, zapalenie narządów miednicy mniejszej oraz zakażeń przenoszonych drogą płciową.
Opisane metody antykoncepcyjne nie wpływają negatywnie na zdrowie kobiety.
Mają wysoki współczynnik Pearla jak na metody antykoncepcji mechanicznej i niehormonalnej.
Mają niską cenę zważywszy na fakt, iż są to środki wielokrotnego użycia.

Do wad błony dopochwowej i kapturka naszyjkowego można zaliczyć:

Opisane środki antykoncepcyjne są trudno dostępne w Polsce. Kupować trzeba je za granicą.
Trudne stosowanie.
Należy pamiętać o założeniu i zdjęciu ich w odpowiednim czasie.
Czasami mogą nieznacznie wpłynąć na doznania kochanków.
Mogą podrażniać szyjkę macicy.
Mogą wywoływać reakcję alergiczną na materiał, z którego są wykonane.
Mają dużo mniejszą skuteczność antykoncepcyjną od środków hormonalnych czy męskich prezerwatyw. Jest ona zbliżona tak naprawdę do skuteczności stosunku przerywanego.
Twój partner może podczas stosunku odczuwać dyskomfort. Wyczuwanie ciała obcego w pochwie partnerki.

Zmięjszają ryzyko powstawania stanów zapalnych pęcherza moczowego (błony dopochwowe).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments