Dziś o mało popularnej i słabo dostępnej metodzie antykoncepcji jaką jest damska prezerwatywa. Czy dobrze chroni przed zapłodnieniem? Jak ją używać? Gdzie można kupić? No i ile kosztuje?
Prezerwatywy kojarzą się z męskim sposobem antykoncepcji. Jest to jednak mylne stwierdzenie. Panie mają możliwość zabezpieczania się przy pomocy femidomu. Femidom jest to prezerwatywa dla kobiet. Budową różni się od męskich condomów, lecz działanie jest podobne. Femidomy są też jedynymi środkami antykoncepcyjnymi, które chronią kobiety nie tylko przed zapłodnieniem, ale też i przed chorobami wenerycznymi. Kobiece prezerwatywy mają wysoka skuteczność ochrony antykoncepcyjnej mierzonej wskaźnikiem Pearla. Jednakże, nie są one popularnym środkiem zapobiegającym niechcianej ciąży, dodatkowo nie są one tak popularne jak męskie odpowiedniki. Skąd się wziął taki stan rzeczy?
Femidom jest trochę inaczej zbudowany niż męska prezerwatywa. Wykonany jest z poliuretanu lub naturalnego lateksu. W środku damskiej prezerwatywy znajduje się środek plemnikobójczy. Z zewnątrz femidom wygląda jak podłużny, przezroczysty balon z dwoma pierścieniami. Pierwszy pierścień jest otwarty, a drugi zamknięty. Oba znajdują się na przeciwległych końcach femidomu. Dzięki tym pierścieniom łatwiej jest włożyć prezerwatywę do pochwy, a dodatkowo zapobiegają one jej wypadnięciu.
Femidom jest środkiem antykoncepcyjnym jednorazowgo użytku. Założenie femidomu nie jest trudniejsze od zakładania kondoma na członka i wymaga precyzji. Femidom należy głęboko wsunąć do pochwy, aby zamknięty tylny pierścień objął szyjkę macicy. Aby tak się stało należy mocno ścisnąć zamknięty pierścień i głęboko wsunąć do pochwy, aż do momentu, kiedy wyczuwalne będzie ujście szyjki macicy do pochwy. Drugi pierścień, ten otwarty powinien wystawać około dwóch centymetrów z pochwy. Właściwe założenie femidomu zwiększa skuteczność tej metody antykoncepcyjnej. Różnica między condomem i femidomem jest taka, że ten drugi może być założony nawet do ośmiu godzin przed odbywaniem stosunku, ale musi być wyjęty z pochwy zaraz po stosunku. Podczas wyjmowania należy ścisnąć zewnętrzny pierścień tak, by nasienie nie wyciekło z femidomu.
Główną zasadą działania damskiej prezerwatywy jest uniemożliwienie kontaktu penisa z pochwą. Femidom jest zbiornikiem na spermę blokującym jej przedostanie się do dróg rodnych kobiety. W ten sposób plemniki nie dotrą do komórki jajowej, co przeszkodzi w zapłodnieniu. Zasada działania jest więc identyczna jak w przypadku męskiej prezerwatywy. Oba rodzaje prezerwatyw chronią również przez zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dodatkowo pierścień zewnętrzny chroni srom przed zakażeniami takimi chorobami jak opryszczka narządów płciowych, brodawczak, czy też kiła. Są to choroby, które rozprzestrzeniają się przez kontakt skóra do skóry. Skuteczność femidomu określa się na 95%. Tak jak przy każdym środku antykoncepcyjnym ważne jest, by femidom był właściwie założony i odpowiednio używany. Partner musi uważać, by nie wprowadzić członka pomiędzy ściankę pochwy, a prezerwatywę.
Prezerwatywy dla kobiet jak każdy środek antykoncepcyjny mają dużo wad, ale posiadają też zalety. Do tych ostatnich z pewnością należy wysoka skuteczność w zapobieganiu zapłodnienia i ochrona przed dużą ilością chorób przenoszonych drogą płciową. Atutem jest również to, że ta metoda nie ma przeciwskazań do stosowania. Femidom jest wykonany z materiału, który nie powoduje uczuleń. Femidom jest środkiem jednorazowej antykoncepcji i nie wymaga regularnego stosowania i pilnowania dokładnie godziny zażycia, jak to ma mniejsce przy pigułkach hormonalnych. Zaletą jest niewątpliwie to, że prezerwatywę damską można założyć na kilka godzin przed stosunkiem, co nie psuje nastroju podczas gry wstępnej. Do wad femidomów można zaliczyć dyskomfort odczuwany podczas stosunku z jego użyciem. Panie, które użytkują damską prezerwatywę twierdzą, że femidom jest wyczuwalny w pochwie, a dodatkowo podczas stosunku wydaje ona z siebie dźwięki, które mogą krępować. To psuje atmosferę wokół stosunku i nie daje spodziewanej satysfakcji ze współżycia. Do negatywnych aspektów stosowania femidomu jest jego utrudnione zakładanie, a dodatkowo pilnowanie, by prezerwatywa nie wysunęła się z pochwy lub nie przesunęła podczas stosunku. Ponadto samoistne wypadnięcie damskiej prezerwatywy nie należy do rzadkości. Panie również twierdzą, że wystający z pochwy femidom nie wygląda estetycznie i psuje urok, co sprawia, że kobiety odczuwają dyskomfort. Wadą tej metody jest również trudność nabycia i cena famidomu. Jest on dostępny tylko w wybranych aptekach i kosztuje 10 złotych za jedną sztukę.
Femidom jako metodę antykoncepcji zaleca się paniom, które nie mogą stosować środków hormonalnych. Również jest to dobre rozwiązanie dla par, w których mężczyzna nie może używać condomów ze względu na alergię. Femidom jest też dobrą ochroną przed zapłodnieniem w sytuacji, gdy para współżyje rzadko i nieregularnie. Femidom sprawdzi się również przy okazji przypadkowego seksu jako ochrona przed wirusem HIV i chorobami wenerycznymi.
Na koniec podsumujmy. Przed użyciem femidomu warto zastosować się do następujących instrukcji:
Przede wszystkim warto sprawdzić datę ważności.
Sprawdź też czy opakowanie lub sama prezerwatywa nie ma widocznych uszkodzeń.
Nie stosuj femidomu jednocześnie z prezerwatywą męską, gdyż kontakt tworzyw może obie prezerwatywy uszkodzić.
Przytrzymaj pierścień zewnętrzny podczas wkładania członka do pochwy, by uniknąć przesunięcia femidomu.
Podczas wsuwania penisa do prezerwatywy sprawdźcie, czy nie znalazł się on pomiędzy prezerwatywą, a ścianką pochwy.
Po stosunku wyjmij femidom z pochwy, by sperma nie wydostała się z niej na zewnątrz.
Pamiętaj, że damska prezerwatywa przeznaczona jest do jednorazowego użytku.