zadzwoń

70 877 70 53 wew 124

Wyślij sms

o Treści MOKRA.KAPA na nr 73976

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Ale przedstawia się, że nigdy co drugiego czytać o Bonsai, oglądać, a nawet hodować, i co drugiego popatrzyć na inne oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai naprawdę są częścią kultury Japońskiej gdy się powszechnie uważa, czy tylko my Europejczycy kiedy myślimy Bonsai to z razu przychodzi nam do góry Japonia?

Drzewka Bonsai Trzcińsko-Zdrój

Drzewka Bonsai podstawowe informacje

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci jacy ubiegli w Japonii mogą pochwalić, że drzewka Bonsai można wpaść na wszelkim kroku. Ważna je wykryć w witrynach sklepowych, restauracjach, biurach i wszędzie w tych pomieszczeniach drzewko Bonsai nie tylko jest zadanie zdobić lecz jednocześnie podnosi prestiż firmy. Bonsai królują oraz w parkach także tych przy świątyniach lecz też przy zwykłych budynkach również w pomieszczeniach. Przy wpisaniu do domu można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a ponadto złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Jeśli w Japonii chcielibyśmy nabyć drzewko Bonsai wówczas nie liczy spośród ostatnim silniejszego kłopotu. Wybór jest właściwie wielki, że szkoda byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy podobnie stanowi poważny, ponieważ cena Bonsai chce nie tylko z wieku drzewka lecz też z ręki mistrza. Tak to za drzewko Bonsai możemy zapłacić z kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Urządzenia i akcesoria do czynienia drzewek Bonsai też można zdobyć bez większego kłopotu. Jest ich całe mnóstwo w magazynach ogrodniczych oraz przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak robić zakupy na targach przedświątecznych, ponieważ wtedy rzeczywiście tam skorzystać ważna z rad prawdziwych specjalistów i fachowców w wartości Bonsai.

Samą z wyższych atrakcji które można podziwiać jest szerokie drzewko Bonsai w ogrodzie samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa podarował w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który umieścił je nad stawem. Dziś sosna jest leciwym i wielkim drzewem, która sprawia zachwyt turystów.

Kiedy wyglądamy na drzewa żyjące w istocie nie odda się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymusza zmieniająca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai jest taką miniaturką drzewa żyjącego w istocie, będzie dodatkowo świadkami zmian, przede każdym jeżeli szuka o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai realizujemy w zachodzącym procesie następujących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej wiedzieć otaczający nas świat i pojmujemy go inaczej niż kiedyś.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie znane i działają wrażenie jakby je człowiek naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w wygodnym terminie sprawi, że Bonsai będzie osiągał bezpośrednią siłę, jaką będzie działać cale mnóstwo takich małych gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który sprawia, że polski Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień nowe, jasnozielone liście, jest szczególnie wrażliwa na nocne przymrozki, a wtedy nie jest co się iść z odkrywaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera też inny kolor. Istnieje wtedy niska zieleń. Całość formy sprawia silnie rosnącego drewna w bliskiej pełnej okazałości. Wykazuje dużą tolerancję na zabiegi, które potrzebujemy przygotować, a które są niezbędne. Dopiero wtedy gdy drzewko zawiera moc energii musimy usunąć zbyt wysokie liście, które psują jakość i za długie pędy.

Jesienią i jesteśmy do tworzenia z wszą paletą barw. W zależności od rodzaju są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po wszystkie odcienie brązu. Ciekawostką stanowi obecne, że im słoneczniejsze lato, tym intensywniejsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z nastaniem jesieni.

By nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został zaprojektowany specjalny kalendarz, który szuka wszystkie potrzebne zabiegi, których należy wziąć przy pielęgnacji drzewka Bonsai w ciągu, a ponadto ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w różnych porach roku:

Styczeń

To wyjątkowy okres. Trzeba uważać aby temperatura dodatnia nie przekroczyła +10 stopni. Unikamy w współczesnym terminie wystawiania drzewka na wielkie promienie słoneczne bo pewno zatem się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, które stały zabezpieczone przed mrozem powinny zawierać stale wilgotne podłoże. Natomiast te drzewka, które nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko wówczas kiedy jest temperatura dodatnia.

Luty

Ostatnie miesiąc w jakim możemy zacząć wspominać o przesadzaniu. Czyste i odważne na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale jeszcze powinien pamiętać o tym, aby zabezpieczyć je przed mrozami. Gdyż w lutym drzewka tworzą się z ciepłego snu więc muszą mieć nieco bardziej wilgotno. Nie umiemy ich jednak przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z większymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby łatwo się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam wykonywać zabiegu drutowania, a gdy tylko gałązki staną się bardziej elastyczne to zaczynamy do robienia drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

Ostatnie miesiąc, w jakim możemy też dokonywać cięć. Przedstawiające się pąki na drzewku Bonsai będą gwoli nas informacją opowiadającą o tym, które gałęzie nie obumarły. Też na których nie ma pąków to wycinamy, jednak też z pąkami przycinamy do dobrej długości. W marcu możemy i drzewko przesadzić jeśli stary tego sposobie nie wykonywaliśmy. Możemy i zacząć drutować jednakże w sposób bardzo delikatny, żeby nie poobrywać pąków. W marcu i sprawdźmy czyli nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, gdy racja to należy zacząć walkę spośród nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze są przymrozki to należy drzewka zabezpieczać przed nimi. Możemy także przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do punktu, aż ich młode tegoroczne pędy dojrzeją. Chociaż w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, choć na drutowanie drzewek liściastych jest obecnie zbyt późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami oddanymi do pielęgnacji Bonsai z pewnym wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie szukać jego wilgotność. Jeśli szuka o przycinanie to teraz teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste także muszą zaczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal wymagamy być czujni, jeżeli szuka o szkodniki i codziennie pytać czy jakieś się nie pojawiły.

Czerwiec

To sezon upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, natomiast u drzewek iglastych możemy osiągnąć już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając żeby nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W doba kiedy promienie słoneczne są bardzo silne nie opryskujemy liści ponieważ więc im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. W lipcu w dalszym ciągu intensywnie nawozimy, zwłaszcza po dłuższych opadach. To skuteczny pora na cięcia, ponieważ w współczesnym terminie rany po cięciach wyjątkowo łatwo się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można zacząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci a zatem podlewamy kilka razy dziennie. Gdy posiadamy drzewko kwitnące lub owocujące wówczas nie zasilamy obecnie ich nawozem. Możemy na prawdzie odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe cele wtedy potrafią one zimą przemarznąć. Obecne okres na zdjęcie drutów. Tak więc oglądamy dość dokładnie konary i cele, na których założyliśmy druty natomiast gdy tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w korę to obecnie zdejmujemy. Z tej chwili, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai obecnie nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, jednak tak ogólnie rzecz mając stanowi ostatnie sezon kiedy drzewko produkuje się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie robimy już żadnych zabiegów formowania, jak i nie nawozimy już Bonsai, aż do nowej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście bo mogłyby się stać źródłem chorób i szkodników. Istnieją przecież wyjątki: buki, dęby, graby, które stanowią brązowe liście, mogą pozostać na drzewach. I w sukcesu drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Istnieje wówczas jednocześnie kolej na przygotowanie znaczenia dla polskiego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai umieszczamy na miejscu zimowym. Najgorsze są mrozy zachowujące się przez parę dni, gdyż wtedy korzenie nie mogą pobierać wody i przesuwać jej do większych partii drzewka. W żadnym jednak przypadku nie należy ich zabierać do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci to ich codzienne bycie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments